Ugrás a felsorolt előadói estékről szóló beszámolókhoz:
Deák András Miklós kritikája a Petőfi Irodalmi Múzeum 2003. szeptember 9.-én elhangzott előadói estről
Nyüzsgő nagyvárosunk megfáradt lakói közül kinek ne lenne kedve egy kellemes sétához? Ki ne vágyna egy kis kikapcsolódásra a zsarnok metropolisz állandó lüktetéséből? Ki ne hallgatná meg szívesen régi kedves verseit, dúdolná újra a benne élő dallamokat? És mi más kínálhatna ilyen élményt, mint egy zenés irodalmi barangolás?
A felüdítő kiruccanást Csereklyei Andrea, Hegedüs Gönczy Katalin és Ballai László gondosan válogatott, szépen felépített, nagy átéléssel és szeretettel előadott "Estétől reggelig" műsora szolgáltatja, amely méltó környezetben, a Petőfi Irodalmi Múzeumban kalauzolja végig nagyszámú hallgatóságát Babits, Pilinszky, Verlaine, Ady sorain és Strauss, Debussy, Schumann, Orbán György melódiáin.
Ülünk a Károlyi palota díszes nagytermében, alattunk zúdul a Belváros szűnni nem akaró forgalma. A mi világunkban éppen hétfő van, hétfő este. Munkából érkeztünk, épp csakhogy lehuppantunk. Még nem tudtunk túllépni a ma minket bombázó milliónyi impulzuson, és máris motoszkál bennünk a holnap nagyszámú feladata. Agyunk makacsul azzal foglalatoskodik, hogy eligazodást keressen a sürgős és még sürgősebb intéznivalók zavarosában. És ekkor szűk hatvan perc alatt megtörténik a varázs! Hála művészeink hozzáértésének, észrevétlenül elmerülünk a költészet és a zene világában, felidéződnek életünk korábban megélt, más estéi, amikor másutt voltunk. És persze mások voltunk. Esték, éjszakák, amelyektől akkor sokat vártunk. A hajnali kijózanodások, feleszmélések, amelyektől talán bölcsebbek lettünk. Amit megkaptunk, és amit elszalasztottunk.
A míves szó és a szép dallam így áramlik át életünkön. Élményekben gazdagon lépünk vissza rohanós életünkbe.Titkokban reménykedünk: talán a jövő hónapban is lesz ennyi időnk magunkra. Andreán, Katalinon és Lászlón nem múlik: ők ott lesznek és várnak bennünket.
Vissza az oldal elejére
Vissza a fő oldalra
Nyáresti Kamarazene - Leányfalu (2003)
"Új zenei újság" 2003. július 12-én szombaton a Kossuth adón 13.04-kor, (ismétlése július 13-án vasárnap a Bartókon 10.03-kor volt) lehozta Hegedűs G. Katalinnal és Ballai Lászlóval készített interjút
A műsor teljes szövege:
Új zenei újság - alapító szerkesztő Kroó György, szerkesztő és műsorvezető Kovács Sándor
Kovács Sándor: Leányfalun nem rendeznek fesztivált, csak időről időre koncerteket a református templomban. Június 28.-án például, ?Estétől hajnalig" címmel zenei és irodalmi összeállításra került sor, Csereklyei Andrea (ének), Hegedűs Gönczi Katalin (zongoraművész) és Ballai László (író) közreműködésével. Szente Gabi mikrofonja előtt a zongoraművész és az író:
Hegedűs Gönczi Katalin: A helyszín azért volt Leányfalu, mert az én főiskolai professzorom, Krauze Annamária, ott szervez négy éve nyáresti kamarazene-sorozatot, és én miután ő nála végeztem a főiskolán, hát nagyon régen ismerjük egymást és ö kért fel engem erre az estre. Ez az est pedig úgy született, hogy nekem nagyon régi vágyam olyan zenés estet csinálni, amely irodalom vonatkozással is bír és lévén, hogy én énekeseket kísérek, korrepetitor vagyok, így hát mindig a költészet közelében dolgozom és így aztán arra gondoltam, hogy most kihasználjuk a ezt az estét erre, hogy egy ilyen jellegű kamaraest legyen.
Szente Gabi: Tulajdonképpen a különlegességét az adta mindenképpen, hogy az irodalom és a zene egy helyen, egy időben szólalt meg?
H.G.K: Igen, ez volt. Ez nem nagyon szokott így lenni normál koncerteken.
Ballai László: Kosztalányival szólva, ?jaj hová lettek a zongorás estek?? még mielőtt elandalodtam volna ezen a kérdésen, máris ott találtam magam két ilyen csodálatos művész társaságában: Hegedűs Gönczi Katalin és Csereklyei Andreával, egy zongorás esten.
Sz.G.: Ön ugyanúgy vonzódik a komolyzenéhez, ahogyan Katalin az irodalomhoz?
B.L.: Azt hiszem igen. Tizenegy évig csellóztam, végülis nem választottam hivatásként a zenét, de zene nélkül nem tudom elképzelni az életemet.
Sz.G.: Ezen az esten milyen mű szólalt meg Öntől és hogyan választotta hozzá a megfelelő dallamot vagy éneket?
B.L.: Hát a dallamot nem én választottam, az est tematikáját Hegedűs Gönczi Katalin találta ki, én állítottam össze a verseket, a verses anyagot, szinte egy ihletett állapotban. A versek közé valahogy belekívánkozott két saját vers is, amelyik tematikailag az est-éjszakába bele illett és utána szegény Katalinnak kellett ehhez a zenét megtalálnia. Tehát kettőnk közül, neki volt nehezebb feladata azt hiszem.
Sz.G.: Valóban ez nehéz feladat volt?
H.G.K.: Hát meg kell vallani, hogy nem volt könnyű feladat, úgy körülbelül négy-öt hónapi gondolkodás volt, de ebben a Csereklyei Andrea művésznő is nagy segítségemre volt. Az egyik meggondolandó szempont volt az, hogy miről szólnak a dalokban lévő szövegek, de a másik szempont az volt, hogy vajon megelőlegezzük-e a dallal azt a verset, ami majd következik vagy egy kvázi lecsengésül tegyük az előző vers mögé. Szóval a legtöbbet ezen gondolkodtunk azt hiszem.
Sz.G.: Elégedett volt a választással, a dalok kiválasztásával?
B.L.: Tökéletesen. Aki a teljes estét halotta vagy ennek az anyagát végighallgatja, az előtt kirajzolódik egy költői, illetve egy zenei ív és a kettő, azt hiszem, hogy páratlan hangulatban egyesült egymással. Ez abban is megnyilatkozott, hogy megkértük a nézőközönséget, hogy ne tapsoljanak közben. Nem hogy nem tapsoltak, de olyan feszült figyelemmel ülték végig az előadást, ami egyrészt meglepő volt másrészt nagyon inspiráló.
Sz.G.: Ezek után lesz-e ennek folytatása? Gondoltak-e erre?
B.L.: Hát nagyon reméljük. Egyenlőre neveket nem említenénk, de néhány helyről már érdeklődtek, úgyhogy már három új műsor tervezetét is előkészítettük.
H.G.K.: Elég sok dalestet volt szerencsém már, akár a magyar Rádióban, akár a koncerttermeinkben kísérni. Úgy gondolom, hogy ha valamivel szorosan össze lehet kötni az irodalmat, akkor az biztos, hogy a dalestek. És nagyon remélem, hogy ez nem csak olyan didaktikus módon képzelhető el, hogy azt a verset olvassuk fel magyarul, amelyet éppen valaki előad énekelve az eredeti nyelven, hanem pontosan az lenne a lényeg, hogy ezáltal különböző gondolatok társíthatók és különböző lelkek összekapcsolhatók.
A műsorban a továbbiakban elhangzott:
SI KING DALOK KÖNYVE - (Előadta Ballai László)
Orbán György: Tücsök és hangya - (Előadta Csereklyei Andrea és Hegedűs G. Katalin)
Vissza az oldal elejére
Vissza a fő oldalra
Nyáresti Kamarazene - Leányfalun: az est mp3-as formátumban
A verseket Ballai László adta elő
Babits Mihály: Esti kérdés - letöltés MP3 formátumban
Pilinszky János: Te győzz le - letöltés MP3 formátumban
Paul Verlaine: Holdfény és Ady Endre: P. Verlaine álma - a két vers letöltése MP3 formátumban
Vajda János: Húsz év múlva - letöltés MP3 formátumban
Ballai László: Wotan a semmiből - letöltés MP3 formátumban
Nagy László: Csillagrugó éjszakában - letöltés MP3 formátumban
Radnóti Miklós: Tétova óda - letöltés MP3 formátumban
Radnóti Miklós: A'la recherche - letöltés MP3 formátumban
Si King - A dalok könyvéből: Szobában szól már a tücsök - letöltés MP3 formátumban
Ballai László: Pesti kérdés - letöltés MP3 formátumban
Kosztolányi Dezső: Hajnali részegség - letöltés MP3 formátumban
A dalokat Csereklyei Andrea énekelte, zongorán kísérte Hegedűs Gönczy Katalin
Farkas Ferenc: Paprika Jancsi szerenádja - letöltés MP3-as formátumban
Orbán György: Tücsök és hangya - letöltés MP3-as formátumban
Orbán György: Diákvasárnap - letöltés MP3-as formátumban
Szergej Rahmanyinov: Vocalise - letöltés MP3-as formátumban
Vissza az oldal elejére
Vissza a fő oldalra